OpenCV Nesne Tespiti(Yüz ve Göz Tespiti Örneği)

OpenCV Nesne Tespiti

Daha önce bir yazımda haar cascade kullanarak yüz tespitinin nasıl yapılabileceğini anlatmıştım. Bu yazıda ise daha kapsamlı bir örnek üzerinde aynı anda 2 farklı nesne tanımı yaparak onların tespitini yapacağız. Önceki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Opencv java yüz tespiti – haar cascade classifier

Nesneyi tespit etmek için öncelikle nesneyi sisteme tanıtmamız ve daha sonra bu tanımlanmış veri setini kullanarak görüntü üzerinde arama yapmamız gerekir. Haar cascade sınıflandırıcı bizden xml dosyası alır bu xml dosyaları bir nesnenin binlerce negatif ve pozitifi ile hazırlanmış veri setidir. Pozitif olarak tanımlanan görüntüler istenilen nesnenin bulunduğu negatif olarak tanımlananlar ise bulunması istenilen nesnenin bulunmadığı görüntülerdir. Daha detaylı bilgi için Haar cascade  algoritmasına göz atabilir ve Haar cascade sınıflandırıcı eğitimleri ile de nasıl nesne tanımlanır öğrenebilirsiniz.

OpenCV içerisinde bir çok nesne hali hazırda öğretilmiş olarak gelir bunlardan yüz ve gözü kullanarak anlık olarak bir yüz ve göz tespiti yapacağız. Açıklamaları kaynak kod üzerinde yapacağım adım adım giderek kurguyu anlayabilirsiniz. Koda geçmeden önce aşağıdaki diğer yazılarımı okumanızı öneririm bu sayede çizim işlemlerini ve gui uygulama geliştirme hakkında bilgi edinebilirsiniz. (Kaynak kod güncelliği için Github reposunu takip edebilirsiniz.)

https://github.com/mesutpiskin/OpenCvObjectDetection

OpenCV Matris Üzerinde Çizim İşlemleri

OpenCV ile GUI Uygulamalar

Python örneğini yapacak olursak (sadece yüz için);