Microsoft Cognitive Service ile Görüntü Analizi

Microsoft Computer Vision Api ile Görüntü Analizi

Gereksinimler: Bir önceki yazının okunması Sebep:Api’nin tanınması, api anahtarı alınması,  gerekli kütüphanenin kurulması

Microsoft Cognitive Service, Computer Vision API ile OCR

Microsoft bu api ile görüntü analizi de yapabilmektedir. Kaynak görüntü üzerindeki insan yüzleri, yaş tahminleri, ana ve ara renkler, görüntü üzerindeki nesneler, görüntünün yetişkin içerik olup olmama durumu gibi bir çok veriyi sağlamaktadır. Tüm bu verileri kullanarak kullandığınız kaynak görüntünün yorumlamasını yaparak size bir metin verebilmektedir.  Nesne ve yüz tanıma konusunda oldukca başarılı olsada görüntüyü analiz etmekte bazı sıkıntılar mevcuttur, daha sadece ve basit dnilebilecek görüntüleri yorumlada iyi olsada renk dengesi bozuk veya karışık diye tabir edebileceğimiz çok fazla nesnenin bulunduğu, nesnelerin tam olarak seçilemediği veya bir birleri arasında anlam ilişkisi olmayan nesnelerin bir arada bulunması gibi durumlarda ortaya çıkardığı yorumunda görüntü ile alakası olmayabiliyor.

Online olarak test etmek için Microsoft hesabınızla oturum açarak burayı kullanabilirsiniz, yine Microsoft tarafından hazırlanan teknik dokumanlara aynı bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. Bir örnek sınıf yazalım ve bu sınıf parametre olarak verdiğimiz görüntü url, yerel dosya adresi veya bitmap nesnesini yorumlayarak sonuç olarak döndürsün. Gerekli metot açıklamaları yer almaktadır.

Metotlar tarafından sonuç olarak döndürdüğü AnalysisResult nesnesi içerisinde, yüz, renk, açıklama, nesneler vb. tüm görüntü özellikleri yer almaktadır.

Bu sayede görüntü için yapılan yoruma ve görüntü için oluşturulan etiketlere (nesne, eylem vb.) ulaşabilmekteyiz.

ucak resimleri-19

Yukarıda kullandığım görsel için elde edilen sonuçlar;

  • Görüntü Analizi (Sadece İngilizce dil desteği bulunmaktadır): a passenger jet that is flying in the air
  • Etiketler ise

            outdoor
            plane
            flying
            airplane
            air
            jet
            landing
            aircraft
            transport
            land
            cloudy