OpenCV.JS – JavaScript ile Görüntü İşleme

Sık sorulan sorulardan bir tanesi web uygulamalarında OpenCV işlevlerinden nasıl yararlanılabilceğiydi. Bunun farklı çözümler

Bildiğiniz üzere OpenCV kütüphanesi  C/C++, Python ve Java programlama dilleri için API sağlamaktadır. Bu popüler kütüphaneye  web uygulamaları içinde ihtiyaç duyulması neticesinde OpenCV.js kütüphanesi yakın bir zamanda release oldu. Bu kütüphane temel olarak web uygulamalarında OpenCV kullanabilmek amacıyla geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir projedir, bu sayede JavaScrip ile bilgisayarlı görü uygulamaları geliştirebilirsiniz.  Şimdiye kadar temel OpenCV işlevlerinin (OpenCV Core Paketi) yanında yaklaşık olarak 800 adet fonksiyon/method OpenCV.js e taşınmış, bu fonksiyonlar içerisinde makine öğrenme algoritmaları, sınıflandırma, segmentasyon gibi öncelikli olarak ihtiyaç duyabileceğiniz bir çok işlev mevcut. OpenCV.js istemci taraflı (Client Side) görüntü işlemeye olanak tanımaktadır. OpenCV.js  video işleme için yine popüler bir proje olan WebRTC kullanmaktadır, bunun yanında fonksiyonlar için  asm.js veya WebAssembly kullanılmıştır derlemek için ise Emscripten.

Dökümana ve örneklere buradan https://docs.opencv.org/3.3.1/d5/d10/tutorial_js_root.html proje ise buradan https://github.com/ucisysarch/opencvjs ulaşabilirsiniz.