Netbeans IDE için OpenCV Yapılandırması

Netbeans Oracle şirketi tarafından geliştirilen ve ücretsiz olarak dağıtılan bir yazılım geliştirme ortamıdır. Özellikle Java GUI projeleri için sıklıkla tercih edilir. Netbeans IDE içinde OpenCV kütüphanesi kurulumu yapacağız. Netbeans IDE’yi https://netbeans.org/ adresinden indirip kurabilirsiniz.

Netbeans ile yeni bir Java projesi oluşturalım ve projemize OpenCV kütüphanesini ekleyelim. Bunun için Project paelinden libraries üzerine sağ tıklayalım ve Add JAR/Folder ile build/java dizini içerisindeki jar dosyasını seçerek yükleyelim.  Yeni bir library oluşturarak jar dosyasını proje içerisine yerleştirebilirsiniz.

12

Jar dosyasını ekledikten sonra, run menüsünden run project veya F6 tuşu ile projeyi çalıştıralım. Son olarak native sistem kütüphanesinin yolunu göstermemiz gerekiyor. File menüsünden project propertis seçeneği ile proje özellikleri menüsünü açalım. Sol tarafta yer alan menüden run diyerek VM Options kısmına Windows için dll Linux için so uzantılı olan sistem kütüphanesininin yolunu -Djava.library.path=”Dosya yolu” parametresi ile verelim.

13

Bu işlemin ardından OpenCV uygulaması geliştirmek için Netbeans ortamı hazır.