Android Google maps marker kullanımı ve enlem,boylam adres yakalama

Bir önceki yazıda android platformu için maps api kurulumunu ele almıştık şimdi ise harita uygulamalarında kullanıcı tarafından bir bölgenin seçilmesi ve seçilen bölgenin işaretlenmesi,işaretlenen bölgenin enlem ve boylam verilerinin alınması bu enlem ve boylam bilgisi ile o alanın eyalet ülke posta kodu gibi bilgilerinin nasıl alınabileceğine bakacağız.Ön şart ise bir önceki video anlatımına bakmış olmak yada maps api kurulumunu gerçekleştirmiş olmaktır.

Önceki Yazı:Android google maps api v2 kullanımı ve api anahtarı alma

Marker:

Marker denilen şeyi mutlaka görmüşsünüzdür haritalarda sıklıkla kullanılan ve seçtiğiniz konumu belirtir nitelikle çıkan ikondur.Varsayılan olarak google maps için aşağıdaki şekildedir.

Şimdi bunu nasıl yapabileceğimize bakalım.Projemizi oluşturduğumuzda bizim için varsayılan olarak bir marker ekleyecektir bu seçilen konuma göre değil setup fonksiyonu içerisinde yapmaktadır.

bu varsayılan marker için verilen enlem ve boylam gördüğünüz üzere (LatLng olarak belirtilir) 0 enlem ve 0 boylam olarak verilmiştir title olarak ise Marker verilmiştir.Activity çalıştığında bu fonksiyon çağrılıyor ve marker oluşturuluyor.Şimdi kendi kendimiz oluşturalım.

Bunun için ilk olarak mMap olarak aldığımız GoogleMap tipi için onClick eventi oluşturacağız.Bu metot LatLng tipinde yani enlem ve boylamı barındıracak bir tip alır,bu tip ile oranın konumunu alabiliriz,enlem ve boylam double tipindedir.

Ek olarak haritada gördüğünüz + – yani zoom butonlarını açmak için

Setup metodu içerisine ekleyebilirsiniz.Karşılaştığınız sorunları yazabilirsiniz elimden geldiğinde yardımcı olmaya çalışırım.