Windows İşletim Sistemi için OpenCV Kurulumu

OpenCV’nin, bu yazının yazıldığı tarih itibari ile en güncel sürümü 3.1 dir. Windows işletim sistemi için OpenCV derlenmiş, sistem kütüphanesi haline getirilmiş olarak bulunmaktadır. Bu sayede kaynak kodu tekrardan derlemeye ihtiyaç olmadan kullanılabilir haldedir. OpenCV’yi  http://opencv.org/downloads.html adresine giriyoruz ve indirmek istediğimiz sürümün altındaki OpenCV for Windows linkine tıklıyoruz. Örneklerde şuanda en güncel olan 3.1 sürümünü kullanacağız. İndirme bağlantısı sourceforge.net sitesine yönlendirecek ve indirme işlemi başlayacak.

1

İndirdiğinizde sıkıştırılmış olarak gelecektir, çalıştırdığınızda OpenCV dosyalarını çıkartmak için bir dizin isteyecektir, burada çıkartılmasını istediğiniz dosya dizini yolunu yazarak Extract butonuna tıklayın. Dosyaları çıkarttığınız dizinde OpenCV klasörü içerisinde build ve sources diye 2 adet klasör bulunmaktadır. Build klasörü içerisinde Windows platformu için derlenmiş olarak sistem native kütüphaneler ve programlama dilleri için kütüphaneler bulunmaktadır.  Sources klasöründe ise OpenCV kaynak kodları ve örnek uygulamalar yer almaktadır. Buradaki kaynak kodlar ile OpenCV’yi tekrardan derleyebilirsiniz.

2

Java ile OpenCV uygulaması geliştirmek için build içerisindeki java klasöründe yer alan jar dosyasını ve kullanacağımız işletim sistemi mimarisine göre OpenCV Windows sistem kütüphanelerini kullanacağız.

 

Python için;

pip install opencv-python

Conda kullanıyorsanız ise;

conda install -c conda-forge opencv