Temel Dijital Görüntü İşleme Kavramları

Temel dijital görüntü işleme kavramları

            Dijital görüntü işleme ile ilgili birçok kavrama aşina olabilirsiniz fakat bu kavramların çok iyi bir şekilde bilinmesi önem arz etmektedir. Bu nedenle bazı görüntü işleme kavramların ne olduğunu açıklamaya çalışacağım. Bu tanımlar ansiklopedik olarak değil, görüntü işlemede neyi ifade ettiklerine göre olacaktır.

Dijital Görüntü: Gerçek yaşamdaki analog bir verinin kamera gibi donanımlar kullanılarak dijital bir hale getirilmesiyle oluşmaktadır. Bu veri 1 ve 0 ile dijital olarak tanımlanıp, analog karşılığına denk gelmektedir. Dijital görüntü 2 boyutlu bir dizi yani satır ve sütun veya renk uzayına göre farklı boyutlara sahip matris olarak depolanabilmektedir.

Piksel: Dijital bir görüntünün satır ve sütun olarak barındırılabileceğini söylemiştik, bu dijital görüntüde satır ve sütunların kesiştiği noktalar piksel olarak atlandırılmaktadır yani her bir hücreye piksel denilmektedir. Bu durumda piksel dijital görüntüyü oluşturan en küçük birimdir.

14

Yukarıdaki görselde göründüğü üzere bir dijital görüntünün seçili bölgesinden kesit alınmış ve bu kesitin dijital olarak nasıl tutulduğu gösterilmiştir. Alınan kesit 8×8 boyutunda bir dizidir, bu dizinin her bir elamanının tuttuğu veri ise dijital görüntünün o pikselindeki renk bilgisine karşılık gelmektedir.

FPS (Frame Per Second): Saniyedeki çerçeve sayısı olarak tanımlanır. Video aygıtlarında ve grafik kartlarında ayırt edici bir kriterdir. Bu görüntüleme aygıtlarının bir saniyede ürettiği  görüntü sayısını ifade eder. Fps değeri ne kadar yüksek ise saniyede yakalanan görüntü sayısı artacak ve en küçük değişiklikler bile yakalanabilecektir. Görüntü işleme projelerinizde kullandığınız kameraların fps değerinin yüksek olması önemlidir. Şöyle örnekleyebiliriz: Bir fabrikada üretim bandından  saniyede 10 adet ürün üretilerek geçtiğini düşünelim, geliştirdiğimiz yazılım ise geçen bu ürünleri yakalayıp analiz edecek ve kalite kontrolü yapacak olsun. Seçtiğimiz kamera aygıtının fps değeri düşük olur ise geçen ilk 10 ürünü yakalasak bile ardından gelecek 10 ürünü kamera aygıtı kaçırabilir, çünkü üretim bandının hızı kamera aygıtının saniyede yakalayabildiği görüntü adetinden fazladır.