Java ile JavaANPR Kullanarak Plaka Tanıma

Java ile JavaANPR Kullanarak Plaka Tanıma


(Öncelikle daha önceki Araç Plakası Okuma yazıma bakmadıysanız buradan ulaşabilirsiniz. OpenALPR ile Plaka Tanıma yazımıza ise buradan göz atabilirsiniz.)

Java platformu için geliştirilmiş bir plaka tanıma kütüphanesidir. Kendi içerisinde yer alan bir çok özgün algoritma sayesinde çok iyi sonuçlar verebilmektedir. Rusya ve Avrupa plakalarını doğrudan destekliyor. Özelleştirilebilir yapısı sayesinde  istediğiniz ülkenin standartlarını tanıtabilirsiniz. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir kütüphanedir. http://javaanpr.sourceforge.net/ sitesi üzerinden kaynak kodları ve dokümanları bulabilirsiniz. (Dokümanı okumayacağınızı biliyorum ama okumanızı öneririm, hatta bu yazıyı kapatın dokümanı okuyun, ardından buraya gelirseniz bir çok şeyi öğrenirsiniz.) Snapshots klasörü içerisinde  örneklerde kullanılmak üzere oluşturulmuş bir çok araç plakası mevcuttur.

Javaanpr kaynak kodunu indirelim ve netbeans ile açalım. Eclipse kullanıyorsanız projeyi içe aktarabilirsiniz. Derleyip çalıştırdığınızda Türkiye plakalarını okumadığını göreceksiniz bunun için \resources\syntax.xml dosyasını aşağıdaki gibi değiştirin.

Burada yaptğımız şey Türkiyedeki plakalara göre bir tanımlama oluşturmak. Bazı plakaları ekledim, örneğim 2x2x3 ile ilk 2 karakter rakam sonraki 2 karakter harf ve son 3 karakter ise rakam olabilir diye belirttim. Bu şekilde istediğiniz plaka formatlarının tanımlamasını yapmalısınız.

resources/config.xml dosyası içerisini açarsanız, uygulamanın kullandığı yapılandırma ayarlarını göreceksiniz burada plaka tanımada kullanılacak olan algoritmalar, plakanın eni ve boyu, karakterlerin boyutları vs. gibi bir çok seçenek yer alır. Açıklamaları takip ederek ihtiyacınıza göre özelleştirebilirsiniz. Aşağıdaki gibi özelleştirdim, varsayılan olarakta bırakabilirsiniz.

Artık indirdiğimiz test uygulamasını çalıştırabiliriz. Main sınıfını çalıştırıyoruz. Image/load.. diyerek resimlerin bulunduğu klasörü seçerseniz, uygulama o klasör içerisinde dönerek tüm görselleri liste yükleyecektir. List üzerinden seçip recognize plate derseniz plakayı OCR edecektir.

Java ile JavaANPR Kullanarak Plaka Tanıma

Görüldüğü üzere aracın plakası OCR edildi. (Araç sahibi kim bilmiyorum internette buldum sahibi mail atarsa kaldırırım 🙂 ). Ülkemizde çok fazla plaka çeşidi var bir çok plaka için özelleştirilmesi gerekebilir. Artık size kalmış kaynak kodları değiştirerek istediğiniz projenizde kullanabilirsiniz.