Helm Nedir? Helm ile Kubernetes’e Deployment Nasıl Yapılır?

Helm Kubernetes kümesine kolay deployment yapılabilmesini sağlayan, Kubernetes paket yöneticisidir. Uygulamalarınızı Kubernetes kümesinde ayağa kaldırmak için yazmanız gereken tüm yapılandırma dosyalarını (deployment yml, ingress, persistent volumes, services, vb.) tek bir “dosya” ile yönetebilen, tüm yapılandırmaları versiyonlayabilen gerektiğinde versiyonlar arasında geçiş yapabilmenizi sağlayan bir araçtır.

Sıklıkla duyacağınız kavramlardan başlıcaları chart ve template’dir. Helm chart’lar Kubernetes’a deployment için yazılan tüm kaynak atamalarının yapıldığı yapılandırma dosyalarını ve helm şablonlarını barındıran pakettir. Template ise yapılandırma dosyaları için temel şablon sağlayan istediğiniz gibi taşımanızı değiştirmenizi veya başka geliştiriciler tarafından kullanılabilmesini sağlayan dosyalardır. Helm bunu sağlarken yapılandırma dosyalarındaki sabit tanımlamaları (port, ip, kullanıcı adı, parola, docker image, vb.) harici bir dosyadan (values) okuyarak gerçekleştirir.

Yazının devamını medium bağlantısından okuyabilirsiniz https://medium.com/@mesutpiskin/helm-nedir-helm-chart-ile-kubernetes-kumesine-nasil-deployment-yapilir-8835d0f5d976