Atmel Atmega 328P Programlama

Eksik/Güncel Olmayan Bilgi Raporla

Atmega 328P ve türevi mikro işlemcileri nasil programlayabilecegimize bakacağız. Bu mikro işlemci arduino uno ve bazı diğer türevi geliştirme kartlarında kullanılmaktadır. Bu yazıda atmega 328p programlamayı ve basit bir şekilde arduino kartının nasıl çalıştığını ve kendimiz bir arduino geliştirme kartı yapmayı öğreneceğiz. Herkesin aklında olan bir soruya açıklık getirerek baslamak istiyorum 328P ve 328PU arasinda ki fark  güç tüketimi farklılığıdır. Bir tanesi daha küçük bir seviyede üretildiği icin daha az akım çekmektedir.

 328P nin datasheetine bakalım.

arduinocircuit_fig12

Ek olarak programlama ortami olarak arduino ide kullanacağız bunun icin kullandığımız mikro işlemcinin içerisine arduino bootloader yuklememiz gerekmekte yada direkt olarak arduino bootloader yüklü olarakta satin alabilirsiniz.

Mikro işlemcimize kod yükleyebilmek ve usbden güç beslemesi yapmak için 6Pinli CP2102 Usb to ttl Modül kullanacağız, farkli modeller özellikle 5 pinli olanların sıkıntı çıkartabileceğini unutmayın. Ya da mikro işlemcisi sökülmüş bir arduino üzerinde programlama yapmak ideal bir yöntemdir.

 Kullanacağımız devre elamanlarının listesi ve uygun fiyata alabileceğiniz satin alma linklerini aşağıdaki bağlantılardan bulabilirsiniz.

  1. Atmega 328P arduino bootloader
  2. USB To TTL modul
  3. 1 adet 16Mhz kristal osilatör
  4. Toplu halde satın alma linki

Devreyi kurmak oldukca basit ilk olarak osilatörü ve kondansatörleri baglanti tablosunda belirttiğimiz gibi takın, usb ile kod yükleyebilmek için ise yine tablondaki baglanti adımlarını izleyin. Atmega 328P nin şemasını inceleyerek hangi pinin kaç numaralı pin olduğunu görebilirsiniz.

ATMEGA PİN 9 OSİLATÖR 1.BACAK
ATMEGA PİN 10 OSİLATÖR 2.BACAK
ATMEGA PİN 7 USB TO TTL 5V
ATMEGA PİN 8 USB TO TTL GND
ATMEGA PİN 2 USB TO TTL TX
ATMEGA PİN 3 USB TO TTL RX
ATMEGA PİN 8 KONDANSATOR 1 BACAK 1
ATMEGA PİN 9 KONDANSATOR 1 BACAK 2
ATMEGA PİN 8 KONDANSATOR 2 BACAK 1
ATMEGA PİN 10 KONDANSATOR 2 BACAK 2

  20150821_173816

  20150821_173746

Arduino ide ile port seçimini yaptıktan sonra kart olarak uno 328p seçmeniz yeterli olacaktır.

Arduino bootloader nasıl yüklenir?

Yorumlar

yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


%d blogcu bunu beğendi: