İki resim arasında bulunan fark değerinin boyutlarının bulunması

Soru & CevapCategory: Genel Kategoriİki resim arasında bulunan fark değerinin boyutlarının bulunması
Ayhan asked 2 ay ago

Merhabalar,
 
Öncelikle paylaşmış olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkür etmek istiyorum. Kitap kısmı da gerçekten güzel bir kaynak olmuş. Emeğinize sağlık.
 
Soruma gelecek olursam. Emgu CV kütüphanesini kullanarak iki resim arasındaki farkı bulan bir uygulama yaptım. Yapmak istediğim şey ortaya çıkan fark resmindeki piksellerin mm veya cm cinsinden boyutlarını bulmak . Acaba bunu nasıl yapabilirim ?  Open CV ya da Emgu da nasıl yapabileceğime dair bilgi verebilirseniz gerçekten çok memnun olurum. 
 
Şimdiden teşekkürlerimle.
 

1 Answers
Mesut PİŞKİN Staff answered 1 ay ago

Merhaba,
Öncelik teşekkür ederim. Boy mesafa vb. gerçek metrik değerler ölçmek sabit olmayan bir nokta için imkansızdır şöyle örnekleyeyim bir fotoğraf çekniz ve fotoğrafta 1 metre boyutunda çubuk var, şimdi yar mesafeden zoom vb. ile bidaha çektiniz peki zoom yaptığınız mesafeyi bilmezseniz yani derinliği nesne büyümüş olur ama gerçekte büyümemiştir. Derinlik için stero kamera kullanılır bu sayede nesneye olan uzaklığı hesaplarsınız istediğiniz başlangıç ve bitiş değerini alır aradaki piksel sayısını derinlik ile orantılı şekilde hesaplarsınız, hesaplama işlemide nesnenin 1 metre mesafedeki boyu 1 metre ise ben 2 metreden çekersem ne olur? gibi parametrik değer ile yapılabilir. Tek çözüm budur demiyorum ben yapacak olsam bu şekilde yapardım.

Ayhan replied 1 ay ago

Hızlı dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla sabit bir mesafeden kamera ile yakalanan görüntüye ilişkin boyut tespiti yapılabiliyor. Detaylı ve gerçeğe yakın değerler için ise derinlik özelliği bulunan bir kamera kullanmak gerektiğini anlıyorum. Peki resim içerisinde sabit ölçüsü belirli olan bir referans cisim kullansak ve buna göre diğer cisimlerin en ve boylarını bulabilir miyiz ?

Mesut PİŞKİN Staff replied 1 ay ago

Referans cisim ile bulabilirsiniz tabiki ama dediğim gibi derinlik önemli. Sabit cisim için başlangıçta bir kalibrasyon yapabilirsiniz.

Your Answer

5 + 15 =